goryPieprzowe1Góry Pieprzowe w Sandomierzu zwane potocznie Pieprzówkami lub tak naprawdę leżą na obrzeżach Sandomierza. Są to stromo opadające pagórki w kierunku Wisły. Nie są to klasyczne góry tak, jakbyśmy sobie to wyobrażali. Mają wysokość około 200 metrów nad pozimem morza. Nazwę  Góry Pieprzowe zawiera 3-kilometrowy odcinek krawędzi Wyżyny Sandomierskiej, pomiędzy wsiami Kamień Nowy i Kamień Plebański. Pod względem budowy geologicznej Góry Pieprzowe stanowią wschodnią partię Gór Świętokrzyskich. Formalnie w Sandomierz końcy Góry Świętokrzyskie. goryPieprzowe5Góry Pieprzowe zbudowane są ze skał mających 500 milionów lat. Są to skały kambryjske, tak zwane łupki i kwarcy. Dlaczego Góry Pieprzowe? Mają charakterystyczną, brunatno-szarą barwę. Pod wpływem erozji wodnej, do tego duże wahania okresowe temperatury łupki kruszą się i tworzą drobny, osypujący się gruz, od którego koloru i faktury powstała nazwa Góry Pieprzowe.

Ciekawostką gór, dostrzegalną tylko w jednym miesiącu i to przez kilka dni, są skupiska dzikiej róży występującej w 15 gatunkach, unikalne w skali europejskiej naturalne rosarium. Wszystkie te walory sprawiają, że Góry Pieprzowe - pod wieloma względami unikalne - zostały uznane w 1979 roku za rezerwat przyrody, który obejmuje powierzchnię liczącą 18,01 ha. goryPieprzowe3

Przez Góry Pieprzowe prowadzi czerwony szlak. Od Sandomierza dojdziemy tu wałem wiślanym lub dojdziemy od Kamienia Łukawskiego i Kamienia Plebańskiego. Na wycieczkę w Góry Pieprzowe najlepiej wybrać się z przewodnikiem. Nie zalecamy spacerów zaraz po obfitych opadach deszczu. Zwiedzanie Gór może okazać się przykrym doświadczeniem.

Więcej informacji na temat wycieczek i zwiedzania organizowanych w Góry Pieprzowe dostępne jest pod numerami telefonu 730-210-000 lub 730-033-333.

goryPieprzowe4goryPieprzowe2

 

Zwiedzanie Sandomierz meleksemZwiedzanie Sandomierza meleksem to jedna z łatwiejszych form oglądania Sandomierza z pokładu ekologicznego samochodziku typu meleks. Zwiedzane Sandomierza meleksem trwa około godziny. Oglądamy najważniejsze zabytki Sandomierza a o każdym zabytku z głośnika ciekawe opowiada lektor w kilku językach do wyboru. Przy najważniejszych zabytkach meleks zatrzymuje się i interesujące miejsce można obejrzeć bardziej z bliska. Jedziemy też nad nadwiślański bulwar oraz do wąwozu Królowej Jadwigi. Informacje o zabytkach odtwarzane są w meleksach przez głośniki z systemu audio w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim.

Do wyboru są dwie trasy: pierwsza, standardowa obejmuje zabytki Sandomierza: Brama Opatowska, kościół świętego Ducha, Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek, Ratusz, Collegium Gostomianum, Dom Długosza, Katedra, wąwóz Królowej Jadwigi, bulwar nad Wisłą, zamek, kościół świętego Jakuba, Ucho Igielne, dawna synagoga, kościół świętego Michała. Druga, dłuższa trwa około półtorej godziny. Zwiedza się zabytki trasy pierwszej plus dodatkowo zabytki: aleja Jana Pawła II, ogród miejski, kościół świętego Józefa. Istnieje też możliwość zamówienia wycieczki w partiach tematycznych, do wyboru tematy zwiedzania: Śladami Legend, Królowa Jadwiga w Sandomierzu, Król Kazimierz Wielki w Sandomierzu, Ścieżki pisarzy"- Stanisław Żeromski, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski.

Zwiedzanie Sandomierz meleksem

Przewozimy zarówno turystów indywidualnych jak i grupy zorganizowane. Prosimy pamiętać, że meleksy nie pełnią roli taksówek. W indywidualnych, przemyślanych przypadkach można połączyć zwiedzanie Sandomierza meleksem ze zwiedzaniem Sandomierza z przewodnikiem. Koszt przejazdu od osoby to 25 złotych. Dla dzieci od 3 do 12 lat, koszt 15 złotych. Dzieci do lat 3 nie płacą. Zwiedzanie Sandomierza meleksem dostępne jest w okresie wiosenno-jesiennym w godzinach od 10 do 18,  w lecie w godzinach od 10 do 20.

Rezerwacja terminów pod telefonami 15-300-00-88 lub 730-033-333 bądź mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Brama Opatowska w Sandomierzu jest jedyną zachowaną bramą w systemie murów miejskich. Niegdyś w Sandomierzu były cztery bramy wjazdowe, do dziś zachowała się tylko jedna. Brama Opatowska zostałą wybudowana w drugiej połowie czternastego wieku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Przez bramę prowadzi reprezentacyjne wejście na Stare Miasto. Na szczyt bramy prowadzą schody, gdzie umieszczono taras widokowy.
podziemnaTrasa2

Z tarasu widokowego Bramy Opatowskiej rozciąga się przepiękna panorama Sandomierza. Widać przełom Wisły, widać Góry Pieprzowe widać też część starej części oraz nowej części Sandomierza. Brama Opatowska dostępna jest przez cały rok. Opłata za zwiedzanie pobierana jest na miejscu w postaci biletów wstępu.

mateusz1Pierwsze zdjęcia do serialu Ojciec Mateusz zrealizowano w 2008 roku. Wtedy nikt nie wiedział, co dokładnie w Sandomierzu robi ekipa filmowa. Jak się później okazało, realizowane są ujęcia do serialu opowiadającego o perypetiach księdza detektywa. Pierwsze odcinki wyemitowano w grudniu 2008 roku. Serial od razu podbił gusta telewidzów i stał się hitem Telewizji Polskiej, notującym sporą oglądalność.
mateusz2

Serial Ojciec Mateusz niezwykle rozreklamował Sandomierz, który na nowo zaistniał w wyobraźni turystycznej Polaków. Teraz każdy chce oglądać miasto i miejsca związane z Ojcem Mateusz. Nasze biuro przygotowało wycieczki szlakiem serialowego księdza detektywa. Ekipa filmowa przyjeżdża do Sandomierza średnio pięć, sześć razy do roku, po razie o każdej porze roku, latem przeważnie maj-czerwiec oraz w lipcu i sierpniu. Zapoznaj się z naszymi ofertami wycieczek po Sandomierzu związanymi z serialem Ojciec Mateusz.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych. To ponad czterystu letnie piwnice, w których sandomierscy kupcy przechowywali towary handlowe. System podziemnych korytarzy liczy niespełna pół kilometra długości. Najgłębsza komora znajduje się na dwunastu metrach. Temperatura zarówno latem i zimą panuje około 11 stopni Celsjusza.
podziemnaTrasa2

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu zwiedzana jest w ten sposób, że chodzimy podziemnymi korytarzami, a przewodnik opowieściami stara się zainteresować słuchaczy. Lochy w Sandomierzu zwiedza się od3 30 do 40 minut. Wejście odbywają się wyłącznie z przewodnikiem. Opłata za wstęp w postaci biletów.

        

jarek1
Przewodnik po Sandomierzu

jest najlepszą formą zwiedzania
Sandomierza. Warto zainwestować
parę groszy, aby usłyszeć wiele
ciekawych opowieści, do których
sami nigdy byśmy nie dotarli.
Opłacało się wynająć przewodnika

 

piotrek1  Tego co  wie przewodnik
po Sandomierzu próżno szukać
w jakichkolwiek wydawnictwach
książkowych. Jego wiedza jest
bezcenna, dlatego jak organizowałem
wycieczkę z pracy do Sandomierza
to zdecydowaliśmy się na wynajęcie
przewodnika po Sandomierzu